Τελειωμό δεν έχει σήμερα η συγκομιδή των μεταλλίων για τους Έλληνες αθλητές στους Παραολυμπιακούς Αγώνες του Πεκίνου. Μετά τους Πασχάλη Σταθελάκο, Παύλο Μάμαλο, Μαρία Σταματούλα και Θανάσης Μπαράκα ήρθε η σειρά για τους Ανδρέα Κατσαρό, Χρήστο Ταμπαξή και Γιώργο Καπελλάκη.

Ο πρώτος κατέκτησε το χρυσό και ο δεύτερος το αργυρό στα 50μ. ύπτιο της κατηγορίας S1. Ο Ταμπαξής κάλυψε την απόσταση σε 1:23.15 και ανέβηκε στο ψηλότερο σκαλί του βάθρου, ενώ ο Κατσαρός σημείωσε επίδοση 1:44.53. Το χάλκινο μετάλλιο πήρε ο Πορτογάλος Ζοάο Μάρτινς (1:47.76), ενώ τέταρτος κατετάγη ακόμη ένας Έλληνας, ο Αλέξανδρος Ταξιλδάρης, ο οποίος κολύμπησε την απόσταση σε 1:50.49

Ο Καπελλάκης κατέκτησε το χάλκινο μετάλλιο στον τελικό των 50μ. ύπτιο της κατηγορίας S2 στην κολύμβηση. Ο Έλληνας αθλητής κάλυψε την απόσταση σε 1:07.31 και ανέβηκε στο τρίτο σκαλί του βάθρου, την ώρα που ο Ντμίτρι Κοκάρεφ κατακτούσε το χρυσό μετάλλιο με παγκόσμιο ρεκόρ.

Ο Ρώσος σημείωσε επίδοση 1:03.17 και βελτίωσε την επίδοση του Αμερικανού Κέρτις Λάβτζοϊ από τους Παραολυμπιακούς της Αθήνας (1:04.43). Το ασημένιο μετάλλιο πήρε ο Βρετανός Τζιμ Άντερσον (1:04.33).

Οι υπόλοιποι Έλληνες

Η Μαρία Λιάσκου κατέλαβε την πέμπτη θέση στον τελικό των 50μ. ύπτιο γυναικών της κατηγορίας S2 στην κολύμβηση, ενώ η Μαρία Καλπακίδου κατετάγη έκτη στο αγώνισμα. Η Λιάσκου κάλυψε την απόσταση σε 1:24.24 και η Καλπακίδου σε 1:25.56, την ώρα που η Γκάνα Ιελισαβέτσκα κατακτούσε το χρυσό μετάλλιο με παγκόσμιο ρεκόρ.

Η Ουκρανή σημείωσε επίδοση 1:13.64 και άφησε στις δύο επόμενες θέσεις τη συμπατριώτισσα της, Ιρίνα Σότσκα (1:15.53), και την Ισπανίδα Σάρα Καρασέλας (1:16.33).

Επιμέλεια: Νίκος Κουβαράς / SPORTNET